Prędzej czy później każdy zaczyna korzystać z IDE (środowiska programowania) żeby ułatwić sobie życie i programowanie. Postaram się tutaj opisać jak poprawnie skonfigurować sobie do pracy z językiem c++ jedno z moich ulubionych IDE – NetBeans w kilku krokach.

1. Pobierz Javę

Jeżeli jeszcze nie macie, pobierzcie JAVA SE:  http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

2. Pobierz NetBeans

Jeżeli też jeszcze nie macie możecie pobrać stąd: https://netbeans.org/downloads/index.html . Tutaj wystarczy wersja C/C++ , choć NetBeans jest na tyle wszechstronne,  że można w nim robić wiele innych rzeczy.

3. Stwórz nowy projekt

Po ogarnięciu instalacji uruchamiamy NetBeans i z menu File , wybieramy opcję New Project… . W wyświetlonym oknie z lewej kolumny wybieramy C/C++, a z prawej C/C++ Application klikamy next. NetBeans sam aktywuje sobie moduł C/C++ , a następnie poinformuje nas o braku potrzebnych kompilatorów i odeśle do stronki z instrukcjami: http://netbeans.org/kb/trails/cnd.html . Ale my pominiemy tutaj większość tego co jest na tej stronce i przejdziemy do podstawowej konfiguracji IDE, jaka potrzebna jest na początku przygody z C++.

4. Zainstaluj kompilator C++

Najlepszym dostępną opcją na początek jest minimalny system Unixowy MinGW, można go pobrać stąd: http://sourceforge.net/projects/mingw/ . Jakby ktoś miał wątpliwości które pakiety zainstalować to niech zainstaluje wszystkie, najważniejsze są kompilatory gcc oraz g++.

5. Ustaw zmienne środowiskowe

Wejdź do ustawień systemowych Windows (najłatwiej zrobić to wciskając klawisze Win + Pause ), następnie do Advanced System Settings , na dole jest przycisk Enviornament Variables. W tym oknie znajduje się konfiguracja zmiennych środowiskowych systemu Windows, nas interesuje zmienna PATH w dolnym obszarze.  Tam wybieramy Edit… i na końcu tej długiej listy dopisujemy średnik (;) i ścieżkę do katalogu bin miejsca instalacji MinGW (np. ;C:\MinGW\bin). Na koniec wszystko zatwierdzamy. Tak samo dodaj ścieżkę do katalogu msys (np. ;C:\MinGW\msys).

EDIT: Nie wiedzieć czemu w Windows 8 nie wystarcza dodanie katalogu msys. Musiałem dodać bezpośrednią ścieżkę do katalogu z programami minimalnego systemu (np. ;C:\MinGW\msys\1.0\bin). Znajdują się tam m. in. programy make.exe ; mkdir.exe ;

6. Skonfiguruj NetBeans

Jeśli wszystko z poprzednich kroków zostało ustawione prawidłowo to NetBeans powinien skonfigurować się sam. Magia 🙂 Jeśli NetBeans się nie udało poniżej jest screen z przykładową działającą konfiguracją.

przykladowa_konfiguracja_cpp_netbeans

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *